Gürkan Aydoğan
2018 altın çağını yaşayacak mı?
Gürkan Aydoğan

Dolar endeksindeki yükseliş nedeniyle iki haftadır sert bir şekilde değer kaybeden altın fiyatları, ABD 10 yıllık tahvil faizi ile arasındaki korelasyonu yeniden kurarak 1315 seviyesi üzerinde tutunmayı ve kayıplarının bir kısmını telafi etmeyi başardı.


Yeni haftanın ilk işlem gününde ise, Asya seansında dolar endeksinde görülen gerileme ile birlikte yönünü yukarı çeviren altın fiyatları yeniden 1320 seviyesi üzerine çıkaraj geçtiğimiz haftaki kayıplarının ufak bir kısmını telafi etti. 1300 seviyesi üzerinde tutunmayı başaran altın fiyatlarının, bir süre 1320 – 1325 seviyeleri arasında dalgalanmasını ve daha sonra 1325 seviyesinin de aşılması ile birlikte yükseliş hareketine devam etmesini beklemekteyiz. ABD reel faizi ile altının çok uzun bir süreden sonra ilk defa beraber hareket ediyor olmaları, ABD’de enflasyonist beklentilerin yükseldiği bir ortamda altındaki yükseliş potansiyelinin korunabileceğini işaret ediyor. Diğer bir deyişle, ABD reel faizinin yükselmesi altını “ABD’de enflasyon gelecek” beklentileri ile birlikte olumlu etkiliyor ve altın yatırımcılar tarafından korunma amacıyla talep görüyor. Altın hali hazırda enflasyon karşısında ne önemli güvenli limanların başında gelir, ancak bu cephedeki korelasyon uzun zamandır kopuktu. Bu korelasyonun yeniden inşa edilmekte oluğunu görüyoruz. Bu da bize, altın fiyatlarının yukarı yönlü potansiyelinin devam edebileceğini ve altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini gösteriyor. Altın fiyatlarının kısa – orta vadede yükseliş eğilimini korumasını ve yeniden 1360 seviyesi üzerini hedeflemesini beklemekteyiz. Altındaki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1323,61 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1320 seviyesi destek 1325 seviyesi ise direnç konumunda. 1325 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1330, 1320 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1317,07.

 

Burada yer alan tüm bilgi, yorum ve tavsiyeler AG KIYMETLİ MADENLER A.Ş. tarafından yatırımcıları bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

 

Gürkan AYDOĞAN

AG Precious Metals

Treasury Manager'Gürkan Aydoğan' tüm yazıları için tıklayın.

YORUM YAPINIZ


Yorum Başlığı

YORUMUNUZ