Saxo Capital Markets
Tarım Dışı İstihdam ve Saatlik Ücretleri Beklerken
Saxo Capital Markets

FED açıklamasının ardından rahatlayan piyasa kar alma kararı alarak altında uzun (alış) pozisyonlarını sadece 1 haftalığına da olsa azaltmaya gitmişti.


Ancak FED’in faiz artırımına henüz aylar var gibi gözüküyor ve bu piyasanın aşağı yönlü ana sürücü kuvvetlerinden birisi olan faiz artışı piyasada yoksa piyasada altın yatırımcısı vardır. 

Diğer yandan, geçtiğimiz aylarda hepimizin hararetle konuştuğu eksi faiz ortamının Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin negatif faizi daha fazla desteklemeyeceğine yönelik açıklamaları sonlanması ile hız kesen altın bir miktar kar realizasyonunu kendisine reva gördü.
 
Bunların toplamında aslında bir altının yükselişi, bir de düşüşüne ait temel gelişme dikkat çekiyor. Bu atmosferde altın henüz yeni yüksek yapmaktan uzak; yani bant hareketine devam... Hatta öyle görünüyor ki; kısa zamanda sıkı rally yapan altın fiyatları yatırımcısının gözünü korkutmaya başlamış. Bu fikre nereden mi kapılıyorum?
 
Oldukça basit; haftalık COT (Commitment Of Traders) raporuna baktığımda 15-22 Mart haftasında büyük spekülatörlerin vadeli kontratlarda alış pozisyonlarını yaklaşık 11bin kontrat artırıp, satış pozisyonlarını da 1700 kontrat arttırdığını görüyorum. Bu tek başına çok önemli bir resim değil, ama aynı zamanda vadeli kontrat ve opsiyonlarının toplamında alışları yaklaşık 13bin kontrat arttırırken, satışları da sadece 91 kontrat ta olsa azalttıklarını gözden kaçırmıyorum. Anlaşılan o ki, piyasa vadeli kontrattaki riski yüksek gördüğü için sınırlı riskli sayılan opsiyonlarda yukarı yönlü pozisyona kayıyor; yani her an aşağı dönerse piyasa, çok hasar almamak için pozisyonunu ona göre ayarlıyor.
 
Teknik resim ise, önemli haber akışına rağmen yeni yüksek yapılamamış olması yukarı isteğinin henüz ağır basamadığını söylerken, yarın ABD’den gelecek önemli verilerin potansiyel etkisi hakkında da kayda değer bir fikir vermiyor. Tezgah üstü piyasada yatırımcıların alım opsiyonlarına verdiği prim ile satım opsiyonlarına verdiği primin farkı olarak tanımlanabilen ve piyasadaki eğilimi tanımlaya yardımcı olan 3 aylık Delta Risk Reversal bilgisine başvurduğumuzda ise, ne yazık ki burada da kayda değer bir yönsellik dikkati çekmiyor. COT raporuna göre daha güncel tepki gösteren bu verinin yönsüz olması yarınki veriyi bekliyor olmasından kaynaklanıyor.
 
Yarınki verilere kısaca göz atarsak, Tarım Dışı İstihdamın 205bin artış göstermesi bekleniyor ve geçen ay bu veri 242bin gelmiş. Geçen ayki verinin revizesi ve bu ay gelecek verinin kendisi önemli olacak. Yüksek veri faiz algısını açacağı için USD’ye yarayabilir ve altını düşürebilir. Düşük verinin ise altının yükselişini tetiklemesi beklenebilir. Ayrıca yarın, bana göre Tarım Dışı İstihdam’dan daha önemli olan Saatlik Ücretler verisi gelecek. Enflasyon göstergesi olarak oldukça önemli sayılan bu verinin yüksek gelmesi Haziran ayında olası bir FED faiz artırımını gündeme getirecektir ve olası bir arttırım altın piyasasında satışa neden olabilir.

Özgür Hatipoğlu
Saxo Capital Market Menkul Değerler A.Ş.
Uluslararası Piyasalar Direktörü


'Saxo Capital Markets' tüm yazıları için tıklayın.

YORUM YAPINIZ


Yorum Başlığı

YORUMUNUZ