Gürkan Aydoğan
2018 Ticaret Savaşları
Gürkan Aydoğan

FOMC toplantı kararı sonrasında gelişmekte olan ülkeler açısından olumlu bir çerçeve yaratılırken, bunun etkileri gün boyunca görüldü. TL tarafında gece büyük değer kayıpları yanı sıra gerek faizler gerekse BİST-100 endeksinde satışlar yaşandı. Ancak akşam saatlerinde ABD Başkanı Trump’ın Çin’e ek gümrük vergileri getiren kararı imzalaması sonrasında GoÜ’lerin para birimlerinin çok ciddi bir satış dalgasının yer aldığı görüldü. Bu çerçevede TL’nin de ciddi değer kayıplarının olduğu dikkat çekti.


ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik uygulama kararı aldığı ek gümrük vergisi kararının ardından güvenli limanlara yönelik talep sert bir şekilde artarken, altın fiyatları gerek dolar endeksindeki gerileme gerekse de güvenli limanlara yönelik yüksek talep ile birlikte 1342 seviyesi üzerini test etti. Altın fiyatlarının bu sabah saatleri itibariyle 1335 – 1343 seviyeleri arasında bir bantta hareket etmesini, ancak bu ufak soluklanmasının ardından yükselişine devam ederek 1340 seviyesi üzerini hedef almasını beklemekteyiz. Kısa – orta vadeli görünümde ise enflasyonist beklentilerde görülen artış ile birlikte altın fiyatlarındaki düşüş hareketlerinin alım fırsatı olarak sınırlı kalacağı görüşündeyiz. Ayrıca, ABD reel faizleri ile birlikte uzun süredir kopuk olan korelasyonu yeniden yakalayan altın fiyatlarının, faizler eşliğinde yükseliş eğilimini korumasını beklemekteyiz. Bununla birlikte altın fiyatlarının orta vadede yeniden 1360 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz. Altındaki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1340 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1328 seviyesi destek, 1345 seviyesi ise direnç konumunda. 1345 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1355, 1335 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1325. 

 

 

Burada yer alan tüm bilgi, yorum ve tavsiyeler AG KIYMETLİ MADENLER A.Ş. tarafından yatırımcıları bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.  

 

Gürkan AYDOĞAN

AG Precious Metals

Treasury Manager'Gürkan Aydoğan' tüm yazıları için tıklayın.

YORUM YAPINIZ


Yorum Başlığı

YORUMUNUZ