Gürkan Aydoğan
Piyasaların gözü FOMC`de
Gürkan Aydoğan

 Haftanın en önemli gelişmelerinin başında Çarşamba günü açıklanacak FOMC toplantı tutanakları yer alıyor. Ocak ayında yapılan toplantıda kurul, faiz değişikliğine gitmemişti, ancak kullandığı dil, Mart ayı beklentilerini artırdı.

 

Çarşamba günü açıklanacak tutanaklarda enflasyona karşı pozitif algının arttığı görülür ve Fed’in faiz artışında istekli olduğu algısı artarsa dolar tarafında değerlenme görülebilir. Yine de oldukça sert düşüşler yaşayan dolar için Çarşamba günü açıklanacak tutanakların istenen yükselişi sağlaması beklenmiyor.

Powell’ın ilk toplantısı olan Mart ayı toplantısının yıl içi faiz beklentilerinde ve doların yakın zamanlı fiyatlamasında en belirleyici toplantı olması bekleniyor. Çarşamba günü açıklanacak tutanakların ise piyasalarda sert volatilite yaratmasa da enflasyona bakış ve Mart ayında kullanılacak dil için fikir vermesi bekleniyor.


 Dolar endeksinin 89 seviyesi üzerine çıkması ile birlikte beklediğimiz geri çekilme hareketini gerçekleştiren altın fiyatları, 1350 seviyesi altına kadar geriledi. Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalede bulunduğuna yönelik soruşturmanın sürüyor olması ile birlikte dolar endeksi yeni haftaya görece zayıf bir başlangıç yaptı. Dolar endeksinin yeni haftaya zayıf başlaması ile birlikte altın fiyatları 1350 seviyesine doğru bir hamle gerçekleştirse de bu seviyeyi kırmakta başarılı olamadı. Bu sabah saatleri itibariyle 89 seviyesi civarında dalgalanan dolar endeksinin kısa vadede 89 seviyesi üzerinde tutunarak 89,20 seviyesi üzerini hedeflemesini ve kayıplarının bir kısmını telafi etmesini bekliyoruz. Bu beklentimiz ile birlikte altın fiyatlarının da düşüş hareketini ilk etapta 1340 seviyesini hedef alacak şekilde sürdürmesini bekliyoruz. Ancak, orta vadeli görünüme baktığımızda, ABD’de enflasyonist beklentilerin ve tahvil faizlerinin yükseldiği bir ortamda altındaki yükseliş potansiyelinin korunabileceğini düşünüyoruz. Altın fiyatlarının kısa vadede yükseliş eğilimini korumasını ve orta vadede 1380 seviyesi üzerini hedeflemesini beklemekteyiz. Altındaki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1347,19 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1341,59 seviyesi destek 1350 seviyesi ise direnç konumunda. 1350 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1352,89, 1341,59 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1335,06.

 

Burada yer alan tüm bilgi, yorum ve tavsiyeler AG KIYMETLİ MADENLER A.Ş. tarafından yatırımcıları bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

 

 

Gürkan AYDOĞAN

AG Precious Metals

Treasury Manager'Gürkan Aydoğan' tüm yazıları için tıklayın.

YORUM YAPINIZ


Yorum Başlığı

YORUMUNUZ